3rajd_pieszy
3rajd_pieszy
VI Pielgrzymka Młodzieży Szkół im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego na Jasną Górę 14 maja 2014 r.
Przypominamy wszystkim nauczycielom i uczniom szkół im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, że 14 maja 2014r. będzie pielgrzymka szkół na Jasną Górę.
Rozpoczęcie o godz. 10.15 przy Domu Pamięci
ul. Stefana Kardynała Wyszyńskiego 12.
Szczegóły:
„Czuwaj wiaro i wytężaj słuch, pręż swój młody duch…” (z piosenki „Pałacyk Michla”)
I. Słowa tej popularnej piosenki powstańczej obraliśmy za motto VI Pielgrzymki Szkół im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego na Jasną Górę w dniu 14 maja 2014 r. z kilku powodów.
1. Przypominają o 70 rocznicy Powstania Warszawskiego. Będzie to więc okazja do przybliżenia naszej historii i możliwość złożenia hołdu bohaterom, którzy walczyli o wolną, niepodległą Polskę, oddając w jej obronie swoje życie, marzenia i ideały.
2. Patron naszych szkół, Prymas Tysiąclecia, także należał do grona powstańców. Był kapelanem powstańczym okręgu Warszawa-Kampinos. Nosił pseudonim Radwan 3. Był kapelanem szpitala wojskowego w Laskach. Towarzyszył młodym powstańcom zwłaszcza w najtrudniejszych chwilach…
3. Jego najbliższa współpracowniczka, Maria Okońska, pseudonim Emanuela, też brała czynny udział w Powstaniu, prowadząc pracę apostolską. Zostawiła swoje wspomnienia, które podczas pielgrzymki chcemy Wam przybliżyć. Za swój udział w Powstaniu została odznaczona przez prezydenta śp. Lecha Kaczyńskiego w 2009 r. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Mamy nadzieję, że ktoś z żyjących jeszcze powstańców będzie z nami podczas pielgrzymki. Byłaby to okazja, aby dotknąć kart żywej historii….
II. „Czuwaj wiaro i wytężaj słuch, pręż swój młody duch…”
Słowa te wskazują jednocześnie kierunek ku przyszłości. Są wezwaniem, zaproszeniem dla młodych, aby odpowiedzieli sobie na pytanie, co dzisiaj jest bohaterstwem i czy stać nas dzisiaj na nie. Ku czemu mamy wytężać słuch i prężyć ducha?
Patrzmy na Jana Pawła II. Czy bohaterstwem jest dziś świętość?
Dziękując za jego kanonizację, przypomnijmy sobie wskazania, jakie zostawił młodym Polakom, szczególnie w przemówieniu na Westerplatte: „Czuwam, to znaczy…”.
Czy bohaterstwem jest dziś odważne przyznanie się do Boga i do swojej wiary? Jak zwyczajnie i bez patosu robi to nasz złoty medalista olimpijski Kamil Stoch!
Czy bohaterstwem jest dzisiaj życie w czystości? Zapytajmy tych, którzy uczestniczą w Ruchu Czystych Serc co to jest i czemu służy?
Prymas Wyszyński mówił, że dzisiaj „nie tyle potrzeba nam bohaterskich śmierci z miłości, ile bohaterskiej pracy z miłości ku naszej ojczyźnie”. Jak to wygląda u nas, chociażby na przykładzie naszej postawy w szkole?
„Czuwaj wiaro i wytężaj słuch, pręż swój młody duch…”
A wszystko pod kochającym, matczynym okiem Pani Jasnogórskiej, Królowej Polski i Dziewicy Wspomożycielki, u której szukamy właściwego kierunku naszej wędrówki i umocnienia.
III. Program pielgrzymki:
10:15 - spotkanie przy Domu Pamięci Prymasa Wyszyńskiego, ul. Kardynała Wyszyńskiego 12, program artystyczny związany z rocznicą Powstania Warszawskiego i Patronem Szkół Prymasowskich.
11:30 - zbiórka ze sztandarami przy pomniku Stefana kardynała Wyszyńskiego,
modlitwa o beatyfikację, złożenie kwiatów, uroczysty przemarsz do Kaplicy Matki Bożej.
12:00 - Msza Święta w Kaplicy Matki Bożej.
13:30 - spotkanie w sali o. Kordeckiego.
IV. Ważne informacje
1. Punkt informacyjny będzie się znajdował przy Domu Pamięci Prymasa Wyszyńskiego. Tu do odebrania chusty.
2. Zgłoszenia do udziału w pielgrzymce należy dokonać elektronicznie na adres zarzad@wyszynskistowarzyszenie.org do 25 marca 2014 r.
3. W zgłoszeniu należy podać nazwę i adres szkoły, telefon, e-mail kontaktowy oraz liczbę uczniów i opiekunów.
4. Koszt udziału w Pielgrzymce to 10 zł. , kwota ta obejmuje pamiątkowe chusty i koszty organizacyjne.
5. Kierownik wycieczki i opiekunowie nie ponoszą kosztów wg schematu 1 opiekun = 15 uczniów.
6. Wpłaty należy dokonać na konto 63 2030 0045 1110 0000 0330 0560 do 25 marca 2014 r.
7. Prosimy, aby młodzież umiała śpiewać „Pałacyk Michla” i inne piosenki powstańcze, które znajda się wraz z nutami na naszej stronie internetowej (załącznik nr 1).
8. Prosimy, aby przybliżyć młodzieży osobę Marii Okońskiej, abyśmy wiedzieli, dlaczego jej wspomnienia przywołujemy. Krótką notatkę o Marii Okońskiej znajdziecie na naszej stronie (załącznik nr 2).
9. W Domu Pamięci będzie okazja – w miarę możliwości – zwiedzenia wystawy poświęconej Prymasowi oraz nabycia książeczki M. Okońskiej Wspomnienie z Powstania Warszawskiego, jak również publikacji kard. Stefana Wyszyńskiego.
10. Prosimy, aby zachęcić kapłanów do udziału w Pielgrzymce. Niech żadna grupa nie będzie pozbawiona duchowej opieki kapłana. Wszystkich księży zapraszamy do koncelebry.
11. Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość niewielkich zmian, o których uczestnicy pielgrzymki będą informowani na bieżąco.